Yaşlanmanın görünür belirtileri

Yaşlanmanın belirtilerini gizlemek için makyaj yeterli olmadığında bazı kozmetik işlemleri düşünme fikri her zaman mümkündür... Ameliyata gerek olmadan estetik tıbbında çözümler son derece fazladır. Cilt ve yüz anatomisi hakkında iyi bilgiye sahip olan bir dermatoloğa, doktora veya kozmetik cerrahına giderek doktor ofisinde gerçekleşen estetik cerrahi uygulamalarla dış görünüşünüzde değişiklikler sağlayabilirsiniz.

Yüzün yapısal yaşlanması cildin daha derin bir seviyesinde meydana gelir

Yüz farklı katmanlardan oluşur; kemik yapısı, kaslar, yağ dokusu, hepsi bir dış deri tabakasına sarılır. Her katman üst ve alt katmanlarla etkileşime girer. Yaşlanma sadece ciltte kendini göstermez, bu da yüzün çeşitli bölümlerinin yıllar içinde neden yavaş yavaş sarktığını açıklar.

• Deri altındaki yağ dokusu azalınca şakaklar, yanaklar ve göz altı bölgesi çöker. Yüz dokusu hacim kaybettikçe göz altı çukurlarının belirginleşmesine, göz yaşı oluğu çukurlarının oluşmasına neden olur. Dudaklar incelir ve ağız köşelerinde çizgiler oluşur. Yaşlanmayla birlikte cildin üst tabakası incelir, kuruluk ve lekeler artar. Ayrıca cilt esnekliğini kaybeder.

• Yağ dokusunun altındaki kaslar sürekli olarak kasılır bu da ifade çizgilerine neden olur; kaz ayakları, alın kırışıklıkları, ağız çevresindeki çizgiler.

• Yüz kemikleri, üstteki yumuşak dokunun bağlanması için çerçevedir. Yaşlanma ile birlikte gelen kemik dokusunda yıkım artışı olur.  Yüzde ve dudaklarda çöküntüye, ağızda büzülmeye ve dudak köşelerinden başlayan kırışıklıklara neden olur.

Hangi işlemler yapılabilir?

• Botoks : Botulinum toksini bir bakteriden gelir ve gözlerin dış köşelerinde, alında oluşan mimik çizgilerinden sorumlu olan aşırı kas kasılmalarını gevşetmek için kullanılır. Ayrıca yüzün alt kısmında ağız köşeleri, üst dudağın üzerindeki dikey çizgiler, boyun kırışıklıkları (platismal bantlar) olarak kullanılır. Sonuçlar birkaç gün içinde görülür ve altı ay sürer.

• Hyaluronik asit : Vücudun kendi içinde ürettiği bir molekül olup, cilde esneklik, canlılık ve nem kazandırır. Hylauronik asit biyoteknoloji kullanılarak üretilebilir ve yapısı itibariyle çok yönlü kullanıma uygundur. Doktorlar cilt kalitesini iyileştirmek, kırışıklıkları doldurmak veya hacim kaybına bağlı olarak bir dizi hyaluronik asit arasından seçim yapabilir.

Hyaluronik Asit'in farklı uygulamaları:

• Mezoterapi: Sıvı Hyaluronik Asit ile vitaminler, eser elementler ve diğer bileşenlerden oluşan canlandırıcı bir kokteyli birleştiren yenileyici tedavi. İçeriden nemlendirmek, cildi dolgunlaştırmak ve parlaklık kazandırmak için dermise farklı derinliklerde birden fazla enjeksiyon veya mikro iğneleme (birçok küçük iğneli bir rulo veya bir kalem) içerir.

• Skin Booster: Bu tür tedavide, çatlamış cildi yeniden nemlendiren ve dolgunlaştıran ve daha genç cilde sağlıklı bir parlaklık veren biraz daha yoğun bir Hyaluronik Asit türü kullanılır.

• Alın ve ağız çevresindeki kaz ayakları, kırışıklıklar ve ince çizgileri düzeltmek için cildin üst tabakasına daha küçük, daha yoğun hyaluronik asitler enjekte edilir ve daha derin bir seviyede burun kıvrımlarında - dudak, yanaklar ve gözyaşı boşlukları. Ayrıca burnu düzeltmek için hacim oluşturmak, çeneyi vurgulamak ve dudaklara daha dolgun ve dolgun bir görünüm kazandırmak için de kullanılabilir.

Cilt kusurlarına karşı peeling

Sağlıklı ve genç görünen bir cilde ulaşmanın herhangi bir yüz gençleştirme sürecinin önemli parçalarından biri olan peeling, yoğunluğuna bağlı olarak kahverengi lekeler, kızarıklık ve kırışıklıklarla mücadelede kullanılır.

Fenol kullanan derin peelingler, cildin iyileşme sürecinin uzun bir süreye yayılması sebebiyle nadiren kullanılmaktadır.

Daha kalın ciltlerde ince çizgileri, lekeleri ve akne izlerini azaltan TCA (trikloroasetik asit) ile yüzeysel peeling, daha hassas ciltler için glikolik asit içeren peeling tercih edilmektedir. Peeling uygulamaları sonucunda SPF50 güneş koruyucu uygulanması gerekir.

Lazerle cilt yenileme

Lazerin epilasyon ve kahverengi lekelerin ve kızarıklıkların düzeltilmesi için kullanımına herkes aşinadır, ancak çok az kişi lazerin cilt yaşlanmasının gözle görülür belirtilerini azaltmak için de kullanılabileceğini bilir. Lazer, fibroblastları (kollajen üreten hücreler) uyararak cildi pürüzsüzleştirmeye, kırışıklıkları ve sıkı dokuyu azaltmaya yardımcı olabilir.

Ablatif yüzey yenileme lazeri (CO2, Erbium) peelinge benzer bir etkiye sahiptir. Cildin üst tabakasını etkiler ve cildin düzelmesi bir haftadan fazla sürer.

Ablatif olmayan fraksiyonel (Non-Ablatif Lazer) uygulaması ile cilt içten yenilenir. Lazer ışını cildin alt tabakasına erişecek şekilde cilde uygulanır, iyileşme daha hızlıdır ve komplikasyon riski daha düşüktür. Yaklaşık üç ay güneşe maruz kalmaktan kaçınılması gerektiği için kışın yapılması tavsiye edilir.

Radyofrekans

Cildin elastikiyet kaybı belirtilerine karşı koymak için bir seçenek olan monopolar veya bipolar radyofrekansı, cilde uygulanan elektrotlar kullanılarak dermiste yeni kolajen üretimini uyarır.  Transkutanöz fraksiyonel radyofrekans olarak bilinen en yeni nesil radyofrekans teknolojisinde, çok ince iğneler kullanır kolajen ve elastin uyarımı yaparak, derinin sıkılaşmasını sağlar. 

Bültenimize kaydolun
✨Haber bültenimize kaydolun. Cildinizin bakımı için SVR Lab'den en son haberleri ve ipuçlarını alın. ✨
Yasal Uyarı
E-posta adresiniz, size haber bültenimizi ve ticari tekliflerimizi göndermek için Laboratoire SVR tarafından işlenecektir. Kişisel verilerinizin işlenmesine erişme, bunları düzeltme, silme, karşı çıkma, sınırlandırma, kişisel verilerinizin taşınabilirliği hakkı ve ölümünüzden sonra verilerinizin akıbetine ilişkin yönergeler belirleme hakkına sahipsiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza bakın.